top of page

СТОП на емоционалния глад !

Всеки от нас знае какво е да ти стане тежко, но пък на края на вечерята има десерт и все се намира място за него,да ти стане толкова тежко че да откажеш десерт, а да ти се доповръща това вече е крайната форма на преяждане,но това се случва рядко най-вече по празнични събития,освен ако не е хроничен навик, тогава почват и хроничните заболявания.



Преяждането е състояние, при което човек консумира повече храна, отколкото е необходимо на организма му, често до степен на физически дискомфорт.


Причини за преяждане:

1. Емоционални причини – Хората често преяждат в отговор на стрес, тревожност, депресия, скука и други емоционални състояния

2. Навици и култура – Социални събития или културни традиции, където храната играе централна роля. Най-често това се намира на семейната трапеза, децата гледат от родителите, в тяхните очи е напълно нормално да се изяде повече от нормалното количество храна.

3. Физиологични причини – Хормонални дисбаланси (напр. лептин и грелин, които регулират глада и ситостта), липса на сън ,хранителни разстройства и други.


Последствия от преяждането:

Първите видими признаци ще са подуване, киселини, умора, затлъстяване, акне и други видими за тялото симптоми,ако не се обърне внимание на тях започват заболявания с повишен риск от диабет и сърдечно-съдови проблеми, стомашно-чревни и други.



Как да се справим с преяждането?


1. Дъвчи !

На първо място слагаме това където първо влиза храната,а именно в устата. Храната се сдъвка бавно, равномерно до степен на каша, замислете се защо на бебетата даваме каши,докато станат самостоятелни в храненето.

С дъвченето храната става по-мека и по-топла, а ензимите в слюнката започват да разграждат въглехидратите в храната още докато е в устата ни.

След като се сдъвче преминава през хранопровода,а посредством перисталтиката продължава към стомаха където се случва втория етап от храносмилането.

Когато храната не е сдъвкана правилно, (на каша ) тя наранява хранопровода,така и лигавицата на стомаха и се изисква двойно повече стомашен сок за разграждането й.


2. Изяж това което е в чинията ти !

Това е един визуален трик,сервирай храната си в малка чиния и изяж това което има в нея, най -често сервираме в големи или средно големи чинии ястията и в обилни количества, опитайте да залъжите окото като го направите в малка чиния.


3.Порцията ти трябва да е колкото юмрука ти!

Не съществува перфектната формула за определяне на точното количество храна, което е препоръчително да приемаме на ден. Всичко е индивидуално, но най-правилното което може да направиш за да не преяждаш е да слушаш тялото си.

Повечето пъти при настъпването на истински глад, първите хапки ще ви си струват изключително вкусни. Ако се фокусирате върху тялото си, ще забележите, че в средата на храненето, храната вече не е толкова вкусна. Това е знакът на тялото, че сте сити.

Важно е да отблежим, че това което ядем също допринася за чуството за ситос, примерно спагетите ще ни засити бързо и в малки количества,но една салта няма да допренесе за това чуство.

Балансирани въглихидрати,мазнини и протеини в чинията и вслушване в тялото ни е ключа към истината,но ако все пак решиш да се орентираш с юмрука ти, не е нищо лошо !




4. Помощ Десерт!

И след като сме изяли своето основно ястие идва време за десерта !

Най-доброто което можеш да направиш е просто да се насладиш на компанията и да се впуснеш в разговор и след като е изминал 1час от основното ястие,тогава да се насладиш на десерта, причината е много проста трябва да дадеш време на организма си да се справи с това което си му дал преди това.

Нашия организъм е една много умна машина и ако не й дадем възможност да се справи с приетата храна тя единствено ще ни даде сигнали (симптоми) ,че нещо става и трябва просто да спрем да и даваме още и още, а да изчакаме да го преработи.

Радвам се че бях част от твоя ден и помни "Ние сме това което ядем"


Харесай фейсбук страницата за още полезна информация.

41 views1 comment

1 Yorum


В.Е.
В.Е.
24 Ara 2024

полезна статия

Beğen
bottom of page